Multimédia jsou dnes nedílnou součástí výukových materiálů i aplikací určených pro zábavu. Seznámit se s nimi stojí určitě za to. S pomocí multimédií budete moci vytvářet kvalitní prezentace obsahující grafiku, text, zvuky a případně i animace. Budete schopni tvořit výukové materiály nebo "jen" upravit soukromé videozáznamy či fotografie.
U monitoru doporučuji nastavit HD rozlišení 1920 x 1080 - zajímáme se přece o mutimédia. Nezapomeňte na zkratku F11 při prohlížení ve Windows Internet Exploreru! Ušetříte část obrazovky.
V kurzu se seznámíte poměrně podrobně s problematikou multimédií a jednotlivými komponentami multimédií jako jsou obrázky (ať už vektorové nebo bitmapové), audia, videa či animace. Pro mnoho z vás budou zřejmě nové informace týkající se například aplikací převodu textu na řeč a řeči na text.
Pozornost je zaměřena na důležité oblasti multimédií. Nejprve na počítačovou syntézu řeči, kde se seznámíte se systémy TTS, s aplikací Voice Reader Studio s odečítači obrazovky Zoom Text 9.1 a Window-Eyes 7.2 a s aplikací SpeechTech TTS. Důležité a i zajímavé jsou zkušenosti s počítačovými hlasy.
Dále je pozornost zaměřena na převod řeči do textu na systémy ASR a V2T: NEWTON Dictate 2.5, MegaWord, Adobe Soundbooth.
Seznámíte se i s rozpoznáváním textu (OCR) s aplikací ABBYY FineReader 10 Professional Edition.
Důležitou roli hraje zpracování zvuků. Věnujeme se základní konfiguraci zvukových zařízení ve Windows (7) a v aplikaci Soundbooth a Audacity, pracovnímu prostředí, nahrávání a přehrávání zvuků, výběru a úpravě zvuků (zoom, značky, ořez, smazání, útlum), klíčovým snímkům a změně hlasitosti.
Dále je uváděna charakteristika bitmapové grafiky jakožto důležité součásti multimédií. Probírána jsou témata týkající se Photoshopu CS4: nový obrázek, pracovní plocha, nástroje, pravítka, základní typy zobrazení, barevné režimy, změna velikosti plátna, ořezávání, histogram, úrovně, křivky, vrstvy, typy vrstev, svazování vrstev, skrývání vrstev; skupiny vrstev.
V oblasti vektorové grafiky je vybrána aplikace Corel Draw a zde pak: nový obrázek, pracovní plocha, nástroje, režimy zobrazení, vrstvy, typy vrstev, umisťování kreseb, skrývání vrstev; zamykání vrstev, kreslení křivek, kreslení objektů, výběr, přesun a změna pořadí a základní úprava objektů.
Pozornost je věnována i vektorovým animacím v aplikaci Adobe Flash CS4: vytvoření animace doplněním pohybu, masce a animaci doplněním tvaru.
Pokud se týká zpracování digitálního videa v Pinnacle Studio 14, jsou zahrnuty oblasti: pracovní prostředí, nastavení, časový kód, přehrávač a album, projektový zásobník, film, měřítko časové osy, editace videa, videoklipy, rozdělení klipu, trimování na časové ose, trimování nástrojem vlastnosti klipu, rozšířený střih na časové ose, střih dvou stop, nástroj chromatický klíč, nástroj obraz v obraze, fotografie a obrázky ve videu, titulky, obrazové efekty, klíčování snímků, panel nástrojů audio, nástroje audia, hlasitost a míchání zvuků, tvorba menu, export videa na disk a do souboru. Nakonec pak příklad videa pro lidi se sluchovým postižením.
Zmíněny jsou autorské nástroje, konkrétně pak ProAuthor 6.5.
Další oblastí jsou WWW stránky a multimédia a zejména problematika přístupných www stránek.
Poslední oblastí je výpočetní technika a zdravotně postižení.
Flash Player v.8
Časová náročnost: | Hodiny: 21 | Minuty: 15 |
Kritéria pro hodnocení: | Max. bodů: 50 | Min. dovoleno bodů: 25 |