Zrcadlovky a kompakty
Zrcadlovky (DSLR)
 Tisk

DSLR (Digital Single Lens Reflex) je označení digitálních zrcadlovek.

Jedná se o fotoaparáty, u nichž je před snímačem, ve výchozím stavu, kdy volíme záběr, umístěno sklopné polopropustné zrcátko. Světlo procházející objektivem s minimální clonou (největším „otvorem“) dopadá na zrcátko pod úhlem 45°. Velká část světla jde do hledáčku, malá pak k zaostřovacím senzorům. V cestě světla do hledáčku je umístěna matnice. Nad matnicí je umístěn (pentagonální) hranol, který převrací obraz. Obraz, který pozorujeme, je přesně ten, který bude následně exponován.

Při expozici se zrcátko sklopí, dojde k zaclonění a na určitou dobu se otevře závěrka a dojde tak k expozici snímače. Dobu expozice ovlivňuje doba otevření závěrky, která je umístěna před snímačem. Současné DSLR mají možnost pozorovat obraz ještě na LCD displeji. Poblíž hranolu je umístěn expoziční senzor.

DSLR - princip

Snímače mají různou velikost.

Zrcadlovky mají možnost výměny objektivů, možnost manuálního nastavení expozice, možnost manuálního ostření, možnost připojení externího blesku atd.

Na následujícím obrázku (v dolní části) je zrcátko již sklopené - jako při expozici fotografovaného objektu.

Canon 50D

Základní charakteristika: 15 Megapixelů, poměr stran obrazu: 3 : 2, použitelné objektivy: EF, EF-S, časy závěrky 30 - 1/8000s, velikost displeje 3", rozlišení displeje VGA, koeficient prodloužení (crop factor): 1,6, možnost fotografování ve formátu raw, ISO citlivost 100 - 12800, paměť: Compact Flash (I/II, UDMA), hmotnost 730 g

Prohlédněte si řez tímto fotoaparátem na odkazu Řez zrcadlovkou Canon 50D


Velikost snímače ovlivňuje míru šumu v obraze. Čím větší je snímač, tím menší může být šum. Šum se projevuje zejména u větších hodnot citlivostí ISO. Od velikosti snímače se odvozuje koeficient prodloužení (ohniskové vzdálenosti) tzv. Crop Factor, kterým násobíme typovou ohniskovou vzdálenost objektivu určeného pro fotoaparáty s „full frame“ snímači. Např. u objektivu s pevným ohniskem 50 mm, násobíme u fotoaparátů Canon EOS (amatérské a tzv. poloprofesionální zrcadlovky, někdy označované jako zrcadlovky střední třídy) koeficientem prodloužení 1,6 a získáme přepočtenou ohniskovou vzdálenost 80 mm - tedy objektiv vhodný na portréty.

Speciální objektivy pro menší rozměry snímačů jsou firmami různě označovány. Např. Canon je značí Canon EF-S, Nikon DX, Pentax DA.


Vybrané velikosti snímačů


Canon APS-C (Advanced Photo System Classic 22,5 x 15 mm)

Crop Factor 1,6

Canon FF (Full Frame 36 x 24 mm)

Crop Factor 1

 

Nikon DX 23,6 x 15,8 mm

Crop Factor 1,5

Nikon FX 36 x 23,9 mm

Crop Factor 1


Existují samozřejmě i větší snímače, ale ty spadají do oblasti mimo náš zájem (vysoké ceny fotoaparátů; jedná se např. přístroje Hasselblad). Pro ilustraci: středoformátová digitální zrcadlovka Hasselblad s 36,7 x 49,1 mm CCD senzorem s rozlišením 50MP stojí více než 600000 Kč.


Výhodou zrcadlovek je možnost získání velmi kvalitních snímků, možnost použití různých objektivů, možnost volit ve velkém rozsahu hloubku ostrosti při pořizování snímků. S tím souvisí možnost určení expozice v manuálním režimu a možnost manuálního ostření. Další výhodou je možnost použití různých doplňků a příslušenství (spouště, blesky, ...)


Základní nevýhody jsou dvě: velká cena za fotoaparát, objektivy a příslušenství a velká váha, kterou nosíme na cestách sebou.