Je možné, že někteří z vás nejsou zrovna moudří z názvu tohoto článku. Název obsahuje dvě slova, která mnozí z vás možná znají jen vzdáleně, nebo třeba vůbec, proto si nejdříve ujasníme, co znamenají.
Vyhneme se zdlouhavým přesným technickým definicím, jelikož to není zapotřebí.
Jelikož nejsme placení programátoři, pro naše účely postačí, když budeme vědět, že doména je určitým prostorem na síti Internet. Tento prostor bývá obvykle přesně vymezen maximální kapacitou a jednoznačně identifikován svojí WWW adresou. Doména může být pro představu např. http://www.seznam.cz nebo např. www.nejakadomena.sweb.cz.
Tímto slovem se označuje souhrnně služba pro poskytování a provoz domén. Může jít o určitou firmu, která např. za nějaké tarify poskytuje určitý prostor na síti internet. Hosting obvykle dělíme na ten placený a neplacený. Pokud vás zajímá placený hosting, díky němuž můžete získat doménu prvního řádu, možností je mnoho, např www.pipni.cz , www.cesky-hosting.cz , www.coolhosting.cz atd.
Nás ale bude zajímat hosting neplacený, který je optimální volbou pro různé školní projekty apod. Školy mají často možnost umísťovat stránky studentů na svých serverech. Těchto služeb samozřejmě můžete využít. Často jsou ale s tímto problémy, nejčastěji kvůli zkostnatělým instalacím počítačových sítí na školách, problémy s povolením apod., nemluvě o tom, že takto umístěné stránky při jejich načítání zvenku zvyšují nároky na rychlost školního připojení k internetu. Bezplatný hosting nabízí v těchto ohledech množství výhod.
Teď, když znáte odbornou terminologii, pustíme se přímo do zřízení vlastní domény. Nejdříve si vyberete poskytovatele, neboli hosting. Těch bezplatných existuje také celá řada. Např. www.sweb.cz nebo www.webzdarma.cz . My si vyzkoušíme zaregistrovat se na oba zmíněné servery.
1. V prohlížeči navštívíte adresu www.webzdarma.cz .
2. V dolní části sekce pro registrované uživatele klepnete na odkaz „Založit nový účet“.
3. Vyplníte všechny údaje, nezapomenete zaškrtnout políčko „Souhlasím s podmínkami použití služeb Seznam.cz“ a klepnete na „Pokračovat“.
4. Vyberete si z nabízených tvarů adresy, nebo si můžete vybrat vlastní. Výsledná adresa pak bude typu www.naseadresa.sweb.cz.
5. Vyplníte zbytek kolonek včetně ověření kontrolního kódu a stisknete dokončit.
6. Dostanete se na stránku s dokončením registrace. Pokud jste se ocitli zpět na stránce pro vyplnění údajů, musíte údaje vyplnit znovu. Pokud jste udělali při vyplnění nějakou chybu, budete o ní informováni. Nejčastěji dochází k tomu, že doména je již zaregistrovaná, v tom případě musíte vymyslet jiný název. V tomto kroku je potřeba hodně trpělivosti,.
7. Klepnete na tlačítko „Jdi na web“ a ocitnete se ve správě webu. Sweb.cz je bezplatný hosting, nicméně vyžaduje zaslání kontrolní sms v ceně 6 Kč. Pokud pošlete sms v zadaném tvaru na zadané číslo a poté vyplníte kontrolní heslo, které vám přijde v odpovědi a poté klepnete na autorizuj, vaše doména se tímto aktivuje.
8. To je vše. Nahrávat soubory můžete pomocí panelu vlevo.
Postup si můžete prohlédnout na animaci číslo .
Server Webzdarma má oproti serveru Sweb tu výhodu, že v současné době nevyžaduje potvrzení aktivace účtu placenou sms a v rámci bezplatných služeb nabízí i možnost přístupu přes protokol FTP, což využijí uživatele, kteří chtějí svoje webové stránky publikovat rovnou pomocí aplikace FrontPage, nebo chtějí k webu přistupovat pomocí nějakého FTP klienta. O využití s programem FrontPage si povíme v poslední kapitole. Registrace na serweru Webzdarma se skládá ze dvou částí.
První část
Postup si můžete prohlédnout na animaci číslo .
Druhá část
V druhé části je potřeba aktivovat službu pomocí potvrzovacího mailu a doplnit zbylé údaje.
Postup si můžete prohlédnout na animaci číslo .
Správa webu je v celku intuitivní a snadno pochopitelná, přesto si projdeme základní metody práce.
Pro přihlášení do správy vaší domény navštivte adresu www.webzdarma.cz a vyplňte přihlašovací údaje, které jste vyplnili při registraci. Dostanete se do sekce Správce souborů. Postupujte podle animace .
Postup si můžete prohlédnout na animaci .
Jelikož ještě nemáte vytvořen vlastní web, berte tuto část spíše orientačně. Až budete mít web k publikování, můžete se na toto místo vrátit a informace použít v praxi.
Sweb.cz
Nahrání webu je velice snadné. Pomocí levé lišty a boxů „Nahrát soubory“ můžete, bohužel jen jednotlivě, nahrávat soubory vašeho webu. Pokud chcete nahrát celý web, postupujte podle dalších pokynů.
Postup si můžete prohlédnout na animaci .
Webzdarma.cz
Postup si můžete prohlédnout na animaci .
Je naprosto nutné, abyste celý obsah vašeho webu se všemi jeho soubory přenesli na server, jinak vaše stránky nebudou pracovat správně. |
Složky (adresáře)
Pokud váš web obsahuje složky (adresáře), musíte je se stejnými názvy vytvořit i ve Správci souborů a poté do nich přenést soubory, které se v nich nachází.
Sweb.cz
Jak vytvořit složky (adresáře) a přenést do nich soubory zobrazuje animace .
Webzdarma.cz
Jak vytvořit složky (adresáře) a přenést do nich soubory zobrazuje animace .
Sweb.cz
Mazání probíhá tak, že označíte položky, které chcete smazat a klepnete na tlačítko smazat. Ilustrace postupu je na animaci .
Webzdarma.cz
Soubor, nebo složku (adresář), smažete tak, že na něj klepnete a poté klepnete na volbu Smazat.
Postup si můžete prohlédnout na animaci .
Vizualizace výše uvedených postupů se mohou více či méně lišit od aktuálního vzhledu příslušných hostingů, důležité je pochopit princip. Pak si v konkrétním prostředí jistě poradíte.
Nezapomeňte, že, pokud chcete, aby váš web fungoval, musíte mít v kořenovém adresáři vašeho webu soubor „index.htm“ nebo „index.html“, v kterém bude zdrojový kód vaší úvodní stránky. Pokud má váš web jen jednu stránku, musí se bezpodmínečně jmenovat „index.htm“ nebo „index.html“, jinak se váš web nemusí zobrazovat.