Zápis každé webové stránky musí dodržovat předepsanou strukturu, která jej rozděluje do několika částí. Struktura webové stránky představuje jakousi stromově uspořádanou hierarchii jednotlivých elementů.
Každý XHTML dokument obsahuje čtyři základní části v tomto pořadí:
Tato položka je povinná v případě, že dokument používá jiné kódování než UTF-8 nebo UTF-16. V opačném případě se použít nemusí, obecně se však její použití doporučuje. Například pro český jazyk v kódování Windows-1250 vypadá zápis XML deklarace tímto způsobem:
<?xml version="1.0" encoding="windows-1250"?>
Podívejte se na ukázku . Je zde použita XML deklarace v rámci XHTML dokumentu, který vyhovuje specifikaci XHTML 1.0 Transitional (viz níže v textu).
Tato deklarace je povinná a určuje podle jakého DTD (Document Type Declaration) nebo-li podle jaké normy je dokument napsán. Moderní prohlížeče se podle zvolené definice přepnou do příslušného módu. DTD je souhrn pravidel, která určují, jaké značky a jejich parametry je možné ve stránce při zvolené definici použít. Deklarace DTD je povinná až od HTML verze 4.01. Při použití elementu nebo jeho atributu (např. align="left", který je normou XHTML 1.0 Strict zakázán), který se v dané definici nenachází, nebudeme schopni vytvořit validní (správný) dokument. Pojem validita je blíže vysvětlen níže v textu.
V rámci jazyka XHTML 1.0 si můžeme vybrat mezi těmito deklaracemi:
XHTML 1.0 Transitional - jedná se o tzv. přechodovou normu, která byla určena pro snadnější přechod z jazyka HTML do XHTML. Tato norma povoluje některé možnosti, které jsou již v přísnějších normách zakázány. Podívejte se na zápis této deklarace na ukázce . Jedná se pouze o demonstraci zápisu, ukázka není spustitelná.
XHTML 1.0 Frameset - jak už její název napovídá, hlavní vlastností této normy je podpora pro stránky s rámcovou strukturou (s použitím rámců) v rámci jazyka XHTML. Podívejte se na zápis této deklarace v ukázce .
XHTML 1.0 Strict - představuje nejpřísnější normu v rámci XHTML 1.0, která zakazuje v podstatě jakékoliv formátování stránky v kódu dokumentu. Většina překonaných formátovacích značek a atributů z HTML 4.01 se v XHTML řeší pomocí CSS. Znalost tohoto formátovacího jazyka je tedy pro tvorbu kvalitního webu nezbytná. Podívejte se na zápis této deklarace v ukázce .
XHTML 1.1 - tato norma se od XHTML 1.0 Strict příliš neliší, i zde se v podstatě veškeré formátování řeší použitím CSS stylů. Podívejte se na ukázku .
XHTML 2.0 - tato norma zatím nebyla oficiálně schválena, v současné době se nachází ve vývojovém stádiu (tzv. working draft).
<html> - tento element je kořenovým prvkem XHTML dokumentů a musí v něm být obsažen celý obsah příslušného dokumentu. Uvnitř elementu <html> se musí nacházet hlavička dokumentu <head> a tělo dokumentu <body>. Element <html> může navíc obsahovat tzv. deklaraci jmenného prostoru. Atribut xmlns pro deklaraci jmenného prostoru XHTML musí mít v XHTML dokumentu hodnotu http://www.w3.org/1999/xhtml. Kromě jmenného prostoru se ještě uvádí jazyk dokumentu např. xml:lang="cs" lang="cs">. Podívejte se znovu na ukázku .
Tato část je vymezena značkou <head>. Prostor mezi značkami vymezujícími hlavičku je určen například k zápisu meta elementů, pro informace o kódování, odkazech na externí dokumenty, klíčových slovech pro vyhledávače, definice stylů, skripty apod. Používá se také k zápisu titulku celé stránky, která je povinná a zapisuje se pomocí značky <title>. Titulek se v prohlížeči zobrazuje jako název okna. Podívejte se na zápis v ukázce .
Jednou z věcí, které může obsahovat hlavička dokumentu je určení kódování stránky. Prohlížeč tím obdrží informaci o tom, jakou jazykovou sadu má pro zobrazení dokumentu použít. V současné době se pro český jazyk používají znakové sady Windows-1250, ISO 8859-2 a UTF-8. Podívejte se na zápisy kódování v ukázce . Jedná se pouze o demonstraci zápisů, ukázka není spustitelná.
<meta> - značka, která se vyskytuje pouze v hlavičce dokumentu. Obsahuje různé informace o dokumentu, např. popis stránky, klíčová slova, kódování jazyka apod. Podívejte se na zápis v ukázce .
<link> - značka, která se také vyskytuje pouze v hlavičce dokumentu. Používá se pro propojení s externím souborem - například externími CSS styly. Podívejte se na zápis v ukázce .
Tělo dokumentu je uvozováno značkou <body>. Sekce tělo dokumentu obsahuje zdrojový kód, který popisuje vzhled a chování stránky po jejím načtení webovým prohlížečem. Podívejte se na zápis v ukázce .
Validita stránky určuje, zda daná XHTML stránka splňuje normu (tzv. specifikaci) a je tudíž v souladu s určeným DTD. Validitu stránek můžeme zkontrolovat prostřednictvím tzv. validátoru. V případě, že stránky nebudou plně validní, nemusí to ještě znamenat zásadní problém, jelikož současné prohlížeče zpravidla správně zpracují i nevalidní XHTML dokument. Práci s validátory je věnován samostatný studijní článek.
V následujících článcích si ukážeme možnosti vložení některých základních elementů na webové stránky. Cílem nebude naučit se vytvářet pokročilé webové stránky, pouze se pokusíme objasnit význam a použití některých základních značek. Nebudeme se zaměřovat na možnosti formátování (to by vydalo na další celou kapitolu věnovanou CSS stylům), především si ukážeme jak značky do dokumentu vložit. Při výkladu budeme vycházet z normy XHTML 1.0 Transitional.