Abychom mohli své stránky přesunout na vybraný freehostingový server, musíme se nejprve na daném serveru zaregistrovat. V průběhu registračního procesu je nutné vyplnit několik požadovaných údajů (např. zvolit název domény, vybrat kategorii podle obsahu stránek atd.) ze strany serveru. Průběh registračního procesu na serveru www.webzdarma.cz demonstruje animace .
Při registraci zadáme také svoji e-mailovou adresu, na kterou nám vzápětí přijde zpráva, která obsahuje odkaz pro dokončení registrace. Po úspěšném provedení registrace je důležité zaznamenat si pečlivě údaje pro přístup k webu. Mezi tyto údaje patří:
Jakmile jsme úspěšně absolvovali registrační proces a bylo nám přiděleno uživatelské jméno a heslo, můžeme přistoupit k samotnému nahrání webových stránek na příslušný freehostingový server. Existují dva základní způsoby, jak vytvořené stránky uložené v počítači přesunout (a následně případně aktualizovat) na cílový server:
První možnost představuje využití FTP klienta, prostřednictvím kterého můžeme pohodlným způsobem zkopírovat všechny složky a soubory na FTP server. Jedním z oblíbených FTP klientů je např. Total Commander. Jedná se o klasický souborový manažer. S touto aplikací jsme se stručně seznámili již v článku Přenos souborů v rámci kapitoly Služby Internetu. Podívejte se na animaci , prostřednictvím které si znovu ukážeme, jakým způsobem vytvoříme FTP připojení pro přístup na FTP server na základě poskytnutých údajů.
Po provedení nastavení parametrů FTP připojení se můžeme k danému FTP serveru připojit. Podívejte se proto nyní na animaci , která demonstruje způsob připojení k FTP serveru a přenos souborů.
V případě, že budeme mít větší nároky na přenos dat z hlediska jejich bezpečnosti, můžeme použít klienta, který podporuje zabezpečený přenos dat. Jednoho z takovýchto klientů pro šifrovaný přenos dat představuje např. WinSCP. Tato aplikace je založena na použití protokolu SSH.
Pokud používáme webový prohlížeč, který podporuje přenos dat prostřednictvím FTP protokolu (např. MS Internet Explorer 5 a vyšší), můžeme soubory na server nahrát přímo prostřednictvím webového prohlížeče. V tomto případě je nutné do adresního řádku prohlížeče zadat URL adresu FTP serveru (např. ftp://nazev_domeny.webzdarma.cz). Někdy se nám může stát, že prohlížeč zobrazí informaci o tom, že daná stránka nebyla nalezena. Důvodem je zřejmě špatně zadaná URL adresa. Po zadání správné URL adresy se zobrazí dialogové okno pro přihlášení k FTP serveru. Pokud bychom zadali nesprávné uživatelské jméno nebo heslo, objeví se hlášení, že přístup k serveru byl odepřen. Musíme tedy zadat údaje, které nám byly poskytnuty po úspěšném provedení registrace.
V případě úspěšné autentizace by se měl objevit obsah příslušné složky, která buď již nějaké soubory obsahuje (např. pokud stránky nějakým způsobem aktualizujeme), nebo je prázdná (např. pokud stránky nahráváme na server poprvé). Práce se soubory v prostředí prohlížeče je v podstatě totožná jako v Průzkumníku Windows. Soubory tak můžeme z lokálního disku jednoduše překopírovat na server. Přenos souborů na FTP server prostřednictvím webového prohlížeče ukazuje animace .
Některé freehostingové servery umožňují nahrání a aktualizaci souborů prostřednictvím integrovaného grafického rozhraní. Výhodou tohoto způsobu je snadná dostupnost služby a jednoduché ovládání. Hlavní nevýhodou grafického rozhraní je nutnost nahrávat soubory na server „jeden po druhém“. Z tohoto důvodu většina uživatelů preferuje FTP klienta, prostřednictvím kterého můžeme najednou nahrát celý web. Podívejte se na animaci , která demonstruje přenos souborů na server prostřednictvím grafického rozhraní.
Samotným umístěním stránek na webový server ještě nemáme pro naše webové stránky automaticky zajištěnou předpokládanou návštěvnost. Neměli bychom proto opomenout jejich umístění do databáze stránek nejpoužívanějších webových katalogů (např. www.seznam.cz nebo www.centrum.cz). Obecně můžeme vymezit dva základní způsoby, jak své stránky na Internetu zviditelnit. Buď je zaregistrovat, tak jak to bylo zmíněno výše v textu, nebo je na web pouze umístit a počkat, až je některý z fulltextových vyhledávačů (např. www.google.com) zařadí do svého indexu. Ve druhém případě však stránky samozřejmě musí být pro fulltextové vyhledávače přístupné.
Animace zobrazuje způsob registrace webových stránek na portálu www.seznam.cz.