Pokud nebereme v úvahu naše pra(pra)rodiče, stěží dnes v moderní společnosti najdeme někoho, kdo ještě nikdy nepřišel do styku s Internetem, a tudíž i s webovými stránkami. Některé obsahují jen text, jiné i obrázky, další zas tlačítka, některé nás oslní veselými animacemi a blikáním a jiné hudbou. To, co někteří z vás možná nevědí, je fakt, že každá webová stránka obsahuje zdrojový kód, ve kterém je napsána. To, co jako návštěvníci stránek vidíme navenek, je kód již zpracovaný a zobrazený webovým prohlížečem.
Existuje několik jazyků (značkovacích, skriptovacích a dalších), které mohou být součástí kódu stránky. V tomto kurzu se budeme zabývat především jazykem XHTML, ale v některých studijních článcích se setkáme i s dalšími jazyky, a proto je na úvod dobré, něco si o nich říci. A nejlepší bude začít pěkně od začátku - od jazyka HTML.
HTML znamená HyperText Markup Language neboli Hypertextový značkovací jazyk a je jazykem, ve kterém byly až donedávna psány všechny webové stránky. Slovo Hypertextový odkazuje na to, že webové stránky jsou propojeny pomocí hypertextu. Spojení značkovací jazyk charakterizuje, jak HTML pracuje. Pomocí značkovacího jazyka prostě „obalíme“ text dokumentu značkami, které řeknou webovému prohlížeči, jak jej sestavit. Vše, co tedy potřebujeme ke správné práci s HTML (a vlastně i s XHTML), je naučit se jaké značky použít, abychom dostali žádaný výsledek. Příklad "obalení textu" značkami:
<odstavec> Tady je text odstavce. </odstavec>
HTML jazyk umožňuje tvorbu HTML stránek. Sám jazyk HTML však také musel být v něčem napsán. Tím "něčím" je metajazyk, neboli jazyk, pomocí kterého lze tvořit další jazyky. V případě "otce" HTML se jedná o rozsáhlý univerzální značkovací jazyk SGML (Standard Generalized Markup Language).
Jazyk HTML byl původně vytvořen s cílem popsat strukturu a obsah dokumentu. Vývoj HTML byl však po svém rozšíření ovlivňován především vývojem webových prohlížečů, jejichž tvůrci přicházeli s vlastními novými značkami. Většina těchto značek byla zaměřena na vzhled stránky a ne na její obsah (takové značky např. informovaly prohlížeče o tom, jakým stylem písma text na stránce zobrazit a ne zda se jedná o nadpis, citaci či adresu). Tyto značky se velmi rozšířily a často byly zpětně přidány do oficiálního jazyka HTML.
Příklad značek popisujících strukturu stránky:
<odstavec> Tady je text odstavce. </odstavec>
Příklad značek popisujících obsah stránky:
<adresa> Tady je místo pro znění adresy. </adresa>
Příklad značek upravujících vzhled stránky:
<tučně> Tento text se na stránce zobrazí tučně. </tučně>
XML je zkratkou pro eXtensible Markup Language neboli Rozšiřitelný Značkovací Jazyk. Když byl jazyk XML vyvíjen, kladl se důraz především na jeho studijní nenáročnost a jednoduché použití na internetu. Další požadavek směřoval k popisné povaze značkování. XML značky neslouží k definici toho, jak má co vypadat, nýbrž k definici toho, čím to je (jak už víme, to byl i původní leč neúspěšný záměr HTML). Dále už pak závisí na konkrétní aplikaci, co provede s daty "zabalenými" do popisných XML značek. Jedna aplikace může zvolit, že tato data zobrazí do tabulky, jiná s nimi může provádět výpočty, jiná je "přečte" a jiná je zas může jednoduše zapsat do databáze.
Další charakteristikou XML je jeho rozšiřitelnost. Jinými slovy, kdokoliv může podle potřeby vytvářet nové značky a v XML dokumentu je používat.
Co se týče syntaxe (gramatiky jazyka), tak pro XML platí přísnější pravidla než pro HTML. Zde jsou vyjmenována ta nejdůležitější:
Těmito pravidly i tím, co to vlastně prvek je a z čeho se skládá, se podrobněji bude zabývat následující článek "Základní pravidla XHTML". Prozatím stačí vědět, že XML syntaxi zdědil i "potomek" XML, a tím je jazyk XHTML.
XHTML (X jako eXtensible neboli Rozšiřitelný HTML) je jazyk je vytvořený v jazyce XML.
XHTML využívá slovní zásobu jazyka HTML a syntaxi jazyka XML. Značky se (až na malé výjimky) shodují se značkami HTML. Protože však XHTML využívá syntaxi XML, může být zobrazován všemi aplikacemi určenými pro jazyk XML. XHTML je jazyk, který v sobě spojuje to nejlepší ze světa XML a HTML.
XHTML je v porovnání s HTML mnohem flexibilnější, a to je vlastnost, která je u webových stránek potřeba, neboť k internetu se dnes přistupuje nejen z osobních počítačů, ale také např. z PDA či mobilních telefonů. Tato zařízení nemají potřebný výkon ke zpracování mnoha tradičních HTML dokumentů. Jsou navržena pro jazyk XML. XHTML pak umožňuje proniknout ke všem těmto zařízením s jednou sadou značek.
Druhou důležitou vlastností XHTML je jeho rozšiřitelnost. V XHTML dokumentu mohou být při splnění určitých podmínek použity značky jiných značkovacích jazyků vytvořených v XML (např. MathML - jazyk pro zápis matematických vzorců či CML - jazyk pro zápis chemických vzorců). Díky XML můžeme také my sami vytvářet nové značkovací jazyky a ty pak v XHTML dále využívat.
Vztahy mezi SGML, HTML, XML a XHTML jsou znázorněny na obrázku .
CSS je zkratka pro anglický název Cascading Style Sheets neboli Tabulky kaskádových stylů - v češtině většinou zkráceně nazývané kaskádové styly. Jedná se o kolekci instrukcí pro grafickou úpravu stránek napsaných v jazycích HTML, XHTML nebo XML. Jestliže se XHTML stránka skládá především z prvků popisujících svůj obsah, pak CSS umožňuje obsahu těchto prvků přiřadit patřičný vzhled. Drtivá většina současných prohlížečů s CSS umí pracovat.
Skripty jsou krátké programy nebo aplikace, které nějakým způsobem vytvářejí interaktivitu webových stránek nebo mohou sloužit k navigaci či jiným složitějším operacím. Programovací jazyky, které slouží k psaní skriptů, se nazývají skriptovací jazyky. Současné webové prohlížeče si s většinou skriptovacích jazyků poradí, a proto lze skripty použít pro obohacení (X)HTML stránek. Mezi známé skriptovací jazyky rozšířené na Internetu patří např. JavaScript či VBScript. Mezi skriptovací jazyky určené pro spolupráci se serverem patří např. PHP a Perl.
W3C je mezinárodní organizací zodpovědnou za vytyčení standardů týkajících se Internetu, World Wide Webu, HTML, XML, XHTML, CSS a ostatních souvisejících technologií.
Oficiální stránky organizace se nalézají na následující adrese:
Ukázka těchto stránek je zobrazena na obrázku .
Již od roku 2000 není doporučením (standardem) W3C pro webové stránky HTML, ale XHTML.