Tabulkový modul slouží ke vkládání tabulek - ať už ohraničených či neohraničených. Nejdůležitější prvky Tabulkového modulu tvoří kořenový prvek tabulky, prvek řádku tabulky a prvek buňky tabulky.
Prvek <table> </table>
Prvku tabulky lze přiřadit mnoho atributů, ale nám zatím postačí seznámit se s atributem border.
Atribut border
Syntaxe zápisu atributu border u prvku tabulky:
<table border="1"> obsah tabulky </table>
Každá tabulka se skládá především z prvků řádek tabulky a ty dále z prvků buněk tabulky, které už obsahují samotná data tabulky.
Prvek <tr> </tr>
Prvek <td> </td>
Syntaxe kódu tabulky s řádky a buňkami vypadá takto:
<table>
<tr>
<td>data tabulky</td>
<td>data tabulky</td>
</tr>
</table>
Ukázka jednoduché tabulky bez mřížky a ohraničení je uvedena v příkladu . Upravte kód příkladu tak, aby se v tabulce vykreslila mřížka a kolem tabulky rámeček (viz atribut border). Zkuste zvětšit šířku rámečku.
Další důležité prvky, které mohou být součástí tabulky, jsou prvek hlavičky tabulky a prvek nadpisu tabulky.
Prvek <th> </th>
Prvek <caption> </caption>
Ukázky jednoduchých tabulek s nadpisem, hlavičkou, rámečkem i mřížkou jsou uvedeny v příkladech a
.
Tabulkový modul obsahuje ještě další prvky, ale výše uvedené jsou ty nejdůležitější. Samotnému prvku table může být kromě atributu border přiřazeno mnoho dalších atributů jako třeba velikost vnitřního a vnějšího okraje buněk (atributy cellpadding a cellspacing), minimální šířka tabulky (atribut width) nebo vzhled rámečku a mřížky (atributy frame a rules). Prvkům řádek tabulky a buňka v tabulky lze pomocí atributů dále nadefinovat např. způsob horizontálního a vertikálního zarovnání jejich obsahu (atributy align a valign). Přestože jsou tyto atributy v XHTML 1.1 ještě povoleny, je jasné, že mají ryze prezentační charakter, a proto jsou z XHTML pomalu ale jistě vytlačovány (v návrhu XHTML 2.0 už tyto atributy nejsou). Proto je lepší při designu tabulky sáhnout po CSS stylech, které navíc poskytují mnohem více možností.