Většina z vás se již pravděpodobně setkala se slovem validátor či přívlastkem validní. Validátor představuje nástroj k ověření správnosti zdrojového kódu webových stránek podle standardů W3C. Pokud stránka těmto standardům vyhoví, říkáme o ní, že je validní.
Během tvorby zdrojového kódu webové stránky se může i sebelepší programátor snažící se psát podle standardů dopustit chyby a ani si jí nemusí všimnout, jelikož jeho prohlížeč může zobrazit danou stránku správně i přes chyby v kódu. To je dáno benevolencí některých prohlížečů ke zdrojovému kódu. V jiných prohlížečích (nejen v těch, které používají mobily či PDA) však tato chyba nemusí být tolerována a nevalidní stránka pak na výstupu může vypadat velice nečitelně. Dodržování standardů by tudíž mělo být snahou každého autora stránek
Z předchozího studijního článku víme, že na začátek XHTML dokumentu musíme uvést různé informace o stránce včetně toho, o jakou verzi jazyka XHTML se jedná a kde se nachází její DTD. Ještě před tím, než validátor začne ověřovat správnost kódu, podívá se na začátek dokumentu a zjistí, podle pravidel jakého DTD má vlastně stránku zkontrolovat.
Existuje mnoho adres, kde se nacházejí validátory. Oficiální validátor W3C (a zároveň nejpoužívanější validátor) se nalézá na stránkách:
Po vstupu na tyto stránky máte 3 možnosti.
a) Na záložce Validate by URI zadat adresu stránky, která se již nalézá na Internetu. Stránka validátoru nastavená na této záložce je zobrazena na obrázku .
b) Po klepnutí na záložku Validate by File Upload nahrát do validátoru z vašeho počítače stránku, kterou chcete zkontrolovat. Stránka validátoru nastavená na této záložce je zobrazena na obrázku .
c) Po klepnutí na záložku Validate by Direct Input kód přímo napsat (či zkopírovat) do textového pole. Stránka validátoru nastavená na této záložce je zobrazena na obrázku .
Způsob b je využíván nejčastěji a postup při jeho provedení je zobrazen v animaci .
Validátor porovná kód vámi zadané stránky s W3C standardy a hlásí případné rozdíly. V případě, že zjistí chyby, zobrazí stránku s červeným nápisem This page is not Valid XHTML 1.1! Tento nápis je zobrazen na obrázku . Dále na stránce validátor vypíše, o jaké chyby se jedná, a také vám sdělí přesnou pozici, kde chybu nalezl. Např. Line 10 column 7 označuje řádku 10, znak 7 v kódu stránky.
V případě, že validátor žádné chyby nezjistí, zobrazí stránku se zeleným nápisem This page is Valid XHTML 1.1! (tento nápis je vidět na konci animace ). Dále na stránce validátor nabídne kód, který na stránku vkládá validační ikonu W3C. Umístíte-li tuto ikonu na své stránky, bude každý návštěvník stránek vědět, že vaše stránky jsou validní podle standardů a klepnutím na tuto ikonu bude zároveň schopen odeslat kód stránky validátoru W3C, a tím si validitu ověřit.
Kód, který vkládá ikonu validity podle XHTML 1.1, je uveden v příkladu . Spusťte ukázku, klepněte na zobrazenou ikonu a sledujte, co se stane.
Poznámka: Příklad je upraven tak, aby fungoval i bez připojení k Internetu.