Využití CSS v XHTML
Některé možnosti CSS
 Tisk

Některé možnosti CSS


Již jsme si řekli, že základními stavebními prvky CSS jsou atributy a jejich hodnoty. Na rozdíl od XHTML není v CSS pevně dáno, jakým prvkům mohou být jaké atributy přiřazeny - fantazii se zde meze nekladou. Je ale jasné, že atribut definující typ písma nepřiřadíme prvku obrázku a atribut určující druh odrážky nepřiřadíme tlačítku formuláře.


Následuje představení několika nejpoužívanějších atributů a jejich hodnot obsažených v CSS. Výčet atributů a možných hodnot rozhodně není úplný, neboť CSS není hlavní náplní tohoto kurzu.


Barvy

Barvy jsou důležitým nástrojem při designu stránky. Když se to s nimi nepřežene, dodávají stránce takzvaný "šmrnc". Je libo barevné písmo? Barevné pozadí? Barevný rámeček? Stačí si vybrat.


Atributy barev


Atribut color


Dalšími atributy barev jsou např. background-color (barva pozadí) či border-color (barva rámečku). O těchto atributech se dozvíte dále v tomto článku. Prozatím je důležité, že hodnotami všech těchto atributů jsou barvy.


Hodnoty barev


Barvy jsou v CSS vyjádřeny následujícími slovními hodnotami:


white (bílá), gray (šedivá), silver (stříbrná), black (černá), yellow (žlutá), green (zelená), olive (olivově zelená), lime (světle zelená), aqua (světle zelenomodrá), teal (tmavě zelenomodrá), blue (modrá), navy (tmavomodrá), red (červená), fuchsia (lila), purple (purpurová), maroon (kaštanová).


Existují i další slovní vyjádření dalších odstínů barev, ale u nich není jistota, že je každý prohlížeč bude schopen zobrazit. Pokud se tedy nespokojíme s nabídnutými barvami, musíme si další odstíny sami "namíchat". Dle modelu RGB vycházíme ze tří základních barevných složek: červená, zelená a modrá. Každá složka může nabývat hodnoty od 00 do FF (počítáno v šestnáctkové soustavě). Např. černou barvu dostaneme, když jsou všechny tři barevné složky zastoupeny nulově (hodnota 000000). Naopak bílou barvu dostaneme, jsou-li všechny barevné složky zastoupeny ve svých maximálních hodnotách (hodnota FFFFFF).


Nejste-li obeznámeni s RGB modelem, vyzkoušejte si namíchat různé barvy v animaci .


Pozadí


Atribut background-image


V CSS má zápis URI jinou syntaxi než v XHTML. URI je uzavřeno do horních uvozovek, závorek a předchází mu označení url:


background-image: url("URI obrázku")


Chceme-li obrázkové pozadí zrušit, přiřadíme atributu background-image hodnotu none.


Atribut background-color


Ukázka kódu XHTML stránky, v níž jsou pomocí CSS upraveny barva textu odstavce, barva pozadí odstavce a pozadí celé stránky, je uvedena v příkladu . V příkladu je pozadí stránky přiřazen obrázek tucnak.jpg. Tento obrázek se nalézá ve stejné složce jako daná stránka. Vyzkoušejte v příkladu změnit barvu textu odstavce a barvu pozadí odstavce.


Velikost


Kdykoliv se nějaký atribut v CSS zabývá velikostí (např. šířka, výška, tloušťka), máme většinou na výběr z několika způsobů, jak velikost definovat. Nejčastěji se jako hodnota používá číslo těsně následované zkratkou měrné jednotky. Nejpoužívanějšími jednotkami jsou pixely (jeden pixel má velikost jednoho obrazového bodu - zkratka px) a typografické body (1 cm čítá asi 28 bodů - zkratka pt). Například:


width: 12px; height: 9pt


Místo jednotky můžeme velmi často použít procento (%). V tom případě se velikost prvku bude počítat buď z jeho normální velikosti, z velikosti nadřazeného prvku nebo z velikosti okna. U různých atributů máme často na výběr i ze slovních vyjádření velikosti.


Atributy width a height


Dalšími atributy, které operují s velikostí, jsou např. border-width (šířka rámečku), font-size (velikost písma) a line-height (výška řádku). Tyto atributy jsou podrobněji popsány dále v tomto článku.


Rámeček


Atribut border-style


Atribut border-width


Atribut border-color


Ukázka ohraničení obrázku a odstavce je uvedena v příkladu . V příkladu je použit obrázek mys.gif. Tento obrázek se nalézá ve stejné složce jako daná stránka. Vyzkoušejte v příkladu změnit barvu, šířku a styl rámečků a šířku odstavce.


Písmo


Atribut font-family


Do atributu se může uvést i více typů písma najednou (jednotlivé hodnoty se musí oddělit čárkami). Pokud prohlížeč neumí první typ písma, pokusí se zobrazit druhý atd.


Atribut font-style


Atribut font-variant


Atribut font-size


Atribut font-weight


Ukázka zformátovaného písma v rámci odstavce je uvedena v příkladu . Vyzkoušejte v příkladu měnit písmo odstavce tím, že uvedeným CSS atributům přiřadíte jiné hodnoty.


Text


Atribut text-decoration:


Atribut text-transform:


Atribut line-height


Atribut text-indent


Atribut text-align


Ukázka zformátovaného textu odstavce je uvedena v příkladu . Vyzkoušejte v příkladu změnit úpravu textu odstavce tak, že uvedeným atributům přiřadíte jiné platné hodnoty.


Seznamy


Atribut list-style-type


Je samozřejmé, že vzhled odrážky definujeme seznamům s odrážkami (seznamy vložené pomocí prvku ul) a způsob číslování číslovaným seznamům (seznamy vložené pomocí prvku ol).


Ukázka číslovaného seznamu uspořádaného pomocí velkých písmen je uvedena v příkladu . Vyzkoušejte v příkladu změnit styl číslování seznamu. Poté změňte číslovaný seznam na seznam s odrážkami (prvek ol změňte na ul) a změňte vzhled odrážek.