Makra použijeme například tehdy, chceme-li rychleji vykonávat rutinní editační a formátovací činnosti; kombinovat několik příkazů, které musíme často používat v určité posloupnosti; změnit určitá nastavení Wordu nebo k automatizování posloupnosti určitých činností.
Makra však nejsou jediným automatizovaným prostředkem, které Word nabízí. Dříve než začnete vytvářet makro, zvažte možnost dosažení zamýšleného výsledku pomocí některého z nástrojů Wordu (např. styly, automatický formát, automatické opravy, automatický text, záložky, pole, formuláře, …).
Je nutné se zmínit, že jednou ze stinných stránek maker je možnost existence maker, která obsahují viry. Po spuštění makra nakaženého virem se snadno nakazí i další dokumenty a šablony uložené na disku vašeho počítače. Vzhledem k velkému rozšíření těchto tzv. makrovirů mají aplikace Microsoft Office (tedy i Word) implicitně nastavenu nejvyšší úroveň zabezpečení. To znamená, že makra, která nejsou podepsaná, nebudou spuštěna. Je možné, že vaše pokusná makra budou považována za nepodepsaná (touto problematikou se zde nebudeme zabývat), a tak bude nutné uvedenou ochranu vypnout (nastavit nízké zabezpečení). Proto si ukážeme, jak ochranu vypnout. Po skončení experimentů s makry je nezbytně nutné opět ochranu zapnout.
Ochranu lze nastavit následujícím způsobem:
Podívejme se na animaci